Substantive Verb: a-tá

Present Indicative

Singular Plural
1 a-tú a-tám, a-táma(o)id
2 a-taoi a-táthaoi, a-táithe, a-táidh
3 a-tá a-tá(i)d
relative: (a)-tá
passive: a-tátha(i)r

 

Present Dependent Form: -fuil/-foil

Singular Plural
1 –fuilim –fuilmíd
2 –fuile –fuiltí, –fuilte
3 –fuil, -uil –fuilid
passive: –fuiltear

 

Present Habitual

Singular Plural
1 bím bímid, -bíom, -bímíd
2 bíthe
3 bídh, , -bí bíd, -bí(o)d
relative: bhíos
passive: bíthear

 

Imperative

Singular Plural
1 bíor, bím bíom
2 bídh, bíthe
3 bíodh, bíoth bíod
passive:  bítear

 

Past Habitual

Singular Plural
1 do bhínn do bhímid, do bhíom, do bhímíd
2 do bhí do bhíthe
3 do bhíodh, do bhíoth do bhídís, do bhíd

 

Present Subjunctive

Singular Plural
1 -bear / -rabhar -beam / -rabham
2 -beis /- rabhais rabhthaoi
3 beith, -bé / -ra(i)bh, -ro(i)bh -bead / -rabhad
 passive:  bheas, -bheithear

Past Subjunctive

Singular Plural
1 do bheinn / do-rabhainn do bheimís, do bheamaois, -rabhma(o)is
2 do bheitheá do bheithe
3 do bheath, do bheadh, -rabhadh do bhei(th)dís, -rabhda(o)is

 

Future

Singular Plural
1 biad, -biu beimíd -biam
2  bia
3 biaidh, -bias beid, -biad
relative: bhias
css.php