Past

Broad Stem (-f- future)

 Singular  Plural
1 do shaoras do shaor(s)ama(i)r, do shaorsam
2 do shaorais do shaor(s)abha(i)r, do shaorsaidh
3 do shaor, do shaorasda(i)r, saorais do shaorada(i)r, do shaorsad, do shaorsada(i)r
passive: singular: do saoradh plural: do saoradh / do saoraid

 

 Slender Stem (-f- future)

 Singular  Plural
1 do fhilleas do fhill(s)eama(i)r, do fhillseam
2 do fhillis do fhill(s)eabha(i)r, do fhillsidh
3 do fhill, do fhilleasda(i)r, fillis do fhilleada(i)r, do fhillseada(i)r, do fhillsead
passive: singular: do filleadh plural: do filleadh, do fillid

 

Slender Stem (-eó- future)

 Singular  Plural
1 do mhínigheas do mhínigh(s)eama(i)r, do mhínighseam
2 do mhínighis do mhínigh(s)eabha(i)r, do mhínighsidh
3 do mhínigh, do mhínigheasda(i)r, mínighis do mhínigh(s)eada(i)r, do mhínighsead
passive: singular: do mínigheadh plural: do mínigheadh, do mínighid
css.php