Imperfect

Broad Stem (-f- future)

Singular Plural
1 do shaorainn do shaormais, do shaormaois
2 do shaortha, do shaorthá do shaoradh sibh
3 do shaoradh do shaorda(o)is
passive: do saortha, do saorthaoi

 

Slender Stem (-f- future)

Singular Plural
1 do fhillinn do fhillmis, do fhillmís
2 do fhilltea, do fhillteá do fhilleadh sibh
3 do fhilleadh do fhilldis, do fhilldís
passive: do fillte, do filltí

 

Slender Stem (-eó- future)

Singular Plural
1 do mhinighinn do mhínighmis, do mhínighmís
2 do mhínighthe, do mhínightheá do mhínigheadh sibh
3 do mhínigheadh do mhínighdis, do mhínighdís
passive: do mínighthe, do mínighthí
css.php