Conditional

Broad Stem (-f- future)

 Singular  Plural
1 do shaorfainn do shaorfaimis
2 do shaorfá, do shaorfaithe(a) do shaoradh sibh
3 do shaorfadh do shaorfadaois, do shaofaidís
passive: do shaorfidhe, do shaorfí

 

Slender Stem (-f- future)

 Singular  Plural
1 do fhillfinn do fhillfeamaois, do fhilfimis
2 do fhillfeá, do fhillfithe(a) do fhillfeadh sibh
3 do fhillfeadh do fhillfeadaois, do fhillfidis
passive: do fhillfidhe, do fhillfí

 

Slender Stem (-eó- future)

 Singular  Plural
1 do mhíneóchainn do mhíneóchma(o)is
2 do mhíneóchtha, do mhíneóchthá do mhíneóchadh sibh
3 do mhíneóchadh do mhíneóchda(o)is
passive: do míneóchtha(oi)

css.php